Konopí není všelék, ale viděl jsem vyléčené z rakoviny

CHEMIK A VĚDECKÝ PRACOVNÍK HEBREJSKÉ UNIVERZITY LUMÍR ONDŘEJ HANUŠ V ROZHOVORU PRO PRÁVO


Právo | 25.3.2015 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | autor: Oldřich Danda | Téma: Drogová problematika

CHEMIK A VĚDECKÝ PRACOVNÍK HEBREJSKÉ UNIVERZITY LUMÍR ONDŘEJ HANUŠ:

* * Desítky let zkoumáte konopí, v USA a od roku 1990 na Hebrejské univerzitě, dospěl jste k řadě světových objevů. V Česku jste pomáhal při prosazování legalizace léčebného konopí. Jak hodnotíte zdejší vývoj?

Jsem rád, že se to už pohnulo, skoro dva roky je to tady legální. Už několik měsíců konopí dostávají první pacienti, ale bohužel jen ti, kteří na to mají. Ti, kteří jej opravdu potřebují, jsou většinou penzisté a žijí z důchodu, a ti si ho většinou nemohou dovolit.

* * Jak ale udělat, aby se dostalo k potřebným?

Určitě by pomohlo, kdyby to proplácela zdravotní pojišťovna jako jiné léky.

* * V Izraeli tomu tak je?

Ne. Tam pacient dostává konopí podle potřeby, asi mezi 20 a 200 gramy rostlinného materiálu měsíčně. Všichni ale platí stejně 360 šekelů (2200 Kč). Nízká penze je okolo 3600 šekelů, tedy i nejchudší pacienti zaplatí okolo deseti procent příjmu. Když v Česku lidé berou penzi dejme tomu 9000 korun, pacient by platil okolo 900 korun. To je podle mého přijatelné (v českých lékárnách je gram konopí k dostání za 300 Kč – pozn. red.).

* * Kolik pacientů v Izraeli konopí využívá?

Kolik lidí se léčí, asi nikdo neřekne, ale bylo vydáno zhruba dvacet tisíc povolení. Z toho řada pacientů jej dostala v terminálním stadiu a již zemřeli. Nezachránilo jim to život, ale řadě to život prodloužilo a pomohlo k příjemnějšímu přechodu na onen svět. Dnes za pomoci konopí dokážeme odstraňovat pouze symptomy, ale někdy se pacienti cítí skoro jako zdraví, což působí velice dobře na ně i na jejich přátele a rodiny.

* * Na co se konopí v Izraeli nejvíce předepisuje?

Dříve to bylo hlavně na rakovinu, na nepříjemné příznaky při léčbě chemoterapií: dávení, zvracení a bolesti. Dnes se to změnilo a předepisuje se hlavně na chronickou bolest. U roztroušené sklerózy působí jako zázračný lék. Stalo se častokrát, že pacienti, kteří leželi nebo byli na invalidním vozíku, si potáhli z konopí, vstali a mohou chodit. U nás je znám případ Filipa Polívky, dříve byl na vozíku a dnes chodí jen s hůlkou. Dříve ho vyšla léčba na 18 tisíc eur ročně (půl miliónu korun). Dnešní je pro něj mnohem levnější. Školení, jak konopí užívat, dávají v Izraeli pacientům pěstitelé, od nichž berou rostliny. Ti mezi sebou komunikují. Pokud pacientovi jeden druh nesedí, zkusí jinou, než společně najdou tu správnou, která mu pomůže. V tom je to kouzlo.

* * Váš kolega z univerzity, profesor Rafael Mešulam, říká, že bude možné konopím i léčit.

Vždy říkám, že neléčí vždy, neléčí každého, neléčí každou nemoc a neléčí každé stadium. Záleží hodně na genetické výbavě. Ale jezdím po světě po přednáškách a už jsem potkal lidi, kteří měli rakovinu v pokročilém stadiu a vyléčili se za pomoci konopí. Ale určitě to není panaceum, tedy všelék. Ve třicátých letech z něj udělali v Americe lživě velice nebezpečnou rostlinu. Možná jste viděl i filmy, kde lidé po požití marihuany jsou agresivní a vraždí. Tento punc se špatně odstraňuje. Je těžké vysvětlovat, že konopí není zločinec, ale lék. Nejsem však pro úplnou legalizaci. Musíme být opatrní u vyvíjejícího se mozku, u dospělého v podstatě nebezpečí neexistuje. Pouze když si vezmete velkou dávku, můžete upadnout do deprese a paniky.

* * Vy jste konopí někdy zkoušel?

Pracuji s ním 45 let a nikdy jsem jej nezkusil, protože jsem zdráv, sportuji, jsem šťastně ženat a spokojen. Konopí je lék, a když jsem zdráv, léky neberu. Kdybych se s ním setkal jako student, určitě jej zkusím, ale tehdy jsem vyzkoušel jen cigarety a alkohol.

* * Je lepší, když konopí předepisuje lékař, nebo by si jej měli lidé pěstovat a ordinovat sami?

Nejsem pro soukromé pěstování. Je to sice nejlevnější, ale málokdo může pěstovat na nezávadné půdě a analyzovat látky v rostlině. A i kdyby to bylo možné, většina potřebných by to stejně nedokázala anebo by vypěstovala špatné rostliny. Sám jsem zkusil pěstovat na zahrádce a ve srovnání s výpěstky ve výzkumáku to bylo jako nebe a dudy.

* * Už v 50. letech jste prý v Olomouci extrakty z univerzity dodávali do místní lékárny. K čemu sloužily?

Tehdy jsme neměli znalosti jako dnes, neznali jsme účinnou látku THC. A léčba byla založena na antibakteriálních účincích. Léčil se tím opar, pásový opar i proleženiny u dlouhodobě nemocných. V těchto případech to báječně pomáhalo.

***

V Izraeli i nejchudší pacienti zaplatí okolo deseti procent příjmu

Foto popis| Lumír Ondřej Hanuš