Tisková konference Koalice pro zdraví - izraelský pacient říká "Regulujte pěstitele, nezapomínejte na pacienty"

Do České republiky přijel jeden z prvních pacientů, kterým v Izraeli lékaři předepisují od roku 2003 konopí. Léky si vezl s sebou – celníci jej museli do České republiky pustit s 50 gramy marihuany. Na tiskové konferenci představil spolu se zástupci českých pacientů své zkušenosti s léčbou konopím a postoj k chystaným legislativním změnám v České republice. Apeloval na rychlé povolení licencovaných pěstitelů a vysvětlil, v čem je tento systém lepší než samopěstování. Zástupci českých pacientů zdůraznili, že lék musí být především cenově dostupný, aby se jej nesnažili pěstovat sami. Pacienti se navíc na tiskové konferenci shodli, že si konopí sami pěstovat nechtějí.

Tiskovou konferenci uvedla předsedkyně Koalice pro zdraví Jana Petrenko, která na ní představila pět pacientů, jež užívají konopí pro zmírnění obtíží při roztroušené skleróze. Šestým vystupujícím byl Gil Luxenbourg, předseda Izraelské asociace pro léčebné konopí, která se věnuje vzdělávání pacientů v tom, jak užívat léčebné konopí. Sám trpí od roku 2004 závažným a bolestivým onemocněním trávicího systému, tzv. Crohnovou nemocí. Zpočátku se léčil běžnou chemoterapií, poté mu lékař nasadil konopí, které mu ulevuje od bolestí a křečí, pomáhá mu s nevolností a zvyšuje chuť k jídlu. Předtím, než Gil začal využívat dodávek od povolených pěstitelů, sám dostal povolení konopí pěstovat: „Neustále vysvětluji, že konopí a léčebné konopí se stálou medicinskou kvalitou jsou dvě odlišné věci. Pacienti nedosáhnou kontrolované kvality a nedokáží zabránit plísním, nebo je to pro ně minimálně velmi drahé. Samopěstování je volba pro několik desítek lidí, ale pro naprostou většinu pacientů je to nemožné.“

Pacienti se přitom obávají, že léčebné konopí vypěstované licencovanými pěstiteli pro ně bude příliš drahé. V současné debatě o povolení licencovaných pěstitelů jim chybí jasná zpráva, že bude pacientům léčba hrazena ze zdravotního pojištění. Gil Luxenbourg k tomu říká, že vypěstovat léčebné konopí není tak drahé, jak si lidé obvykle myslí. „V Izraeli pacienti platí v přepočtu asi 40 Kč za jeden gram, nedokáži si představit, že by to pod umělým osvětlením, které přichází v úvahu v České republice, bylo více než dvakrát dražší.“ Za pravdu mu dali přítomní pacienti s roztroušenou sklerózou, kteří se shodli, že nikdy nevědí, jak kvalitní konopí se jim podaří vypěstovat a zda bude účinné.

V České republice schválili poslanci v prvním čtení návrh poslanecké iniciativy na novelizaci zákona o léčivech a zákona o návykových látkách, které požadují otevření možnosti konopí v České republice pěstovat s využitím licencovaných pěstitelů. Na ně by měl v souladu s mezinárodními úmluvami OSN dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv, který by měl zodpovědnost za to, aby se konopí dostalo k pacientům přes lékárny. Předsedkyně koalice pro zdraví poukázala na skutečnost, že pěstování konopí je v něm odloženo, a že by se měli pacienti zpočátku spoléhat na dovoz. Odtud vyplývají také obavy z vysoké ceny – jediným licencovaným dovozcem by bylo Holandsko, kde jeden gram i s náklady dovozu vyjde skoro na 300 Kč.

Pěstování na místní úrovni je přitom pro pacienty výhodné nejen kvůli nižší ceně. „Myslím, že z hlediska pacienta je nejdůležitější volba mezi různými léčebnými odrůdami. Považuji za nesmysl soustředit se jen na dvě účinné látky, THC a CBD. Nejlépe funguje kombinace různých kanabinoidů, pacienti by měli mít možnost volby.“ Gil Luxenbourg mluví mimo jiné ze zkušenosti s léčebnými přípravky založenými na syntetickém THC (hlavní účinné látce v konopí), které mu na bolest nezabíraly. „Myslím, že Česká republika je na skvělé cestě k tomu nastavit systém pěstování léčebného konopí, ve kterém bude dobře kontrolována kvalita. Důležité je nezapomenout přitom na pacienty. K povinnostem pěstitele by mělo patřit pacienty vzdělávat o dávkování a negativních účincích konopí,“ dodává Luxenbourg.

Vendula Běláčková

tisková mluvčí Petice za léčebné konopí